Pojištené doutníky

Muž z mesta Charlotte v Severní Karolíne si koupil balícek vzácného a velmi drahého druhu doutníku, které následne nechal pojistit, mezi jinými, i proti znicení ohnem. Do mesíce všechny doutníky vykouril a poté od pojištovny požadoval vyplacení pojistky s tvrzením, že o doutníky prišel pri "nekolika drobných požárech". Pojištovna pochopitelne odmítla peníze vyplatit, odvolávajíc se na fakt, že dotycný muž "zkonzumoval" doutníky prirozeným způsobem - tj. kourením.

Muž pojištovnu zažaloval... a vyhrál! V rozsudku sice soudce priznal, že žádost klienta pojištovny byla ponekud neobvyklá, nicméne dal muži za pravdu v tom, že nebyla porušena smluvní pravidla. Pojištovna souhlasila s pojištením doutníku proti ohni a nestanovila ve smlouvě přesne, jaký je "akceptovatelný zpusob" znicení doutníku ohnem. Pojištovna byla nucena pojistku vyplatit.

Místo dlouhých soudních prutahu s odvolacím procesem se proto pojištovna rozhodla podrídit se rozsudku a svému klientovi vyplatit cástku 15 tisíc amerických dolaru. Po proplacení šeku však celý prípad nabral necekaný prubeh. Pojištovna podala na muže trestní oznámení s podezrením ze žhárství, na základe kterého byl uveznen. S použitím jeho vlastní výpovedi v predešlém procesu pojištovna u soudu prokázala, že muž úmyslne spálil svuj pojištený majetek, címž se dopustil trestného cinu a byl odsouzen k 24 mesícum vezení a pokute 24 tisíc dolaru....